Barok na Spiszu 2019


Barok na Spiszu 2019

Mijają tygodnie i miesiące od zakończenia VIII edycji Baroku na Spiszu. Wraz z jesiennymi liśćmi ulatują wspomnienia inspirujących, festiwalowych spotkań i koncertów. Ale jedno pozostało niezmienne. Jesteśmy o coś bogatsi. Niezależnie od tego jaka muzyka fascynuje nas na co dzień. Musimy bowiem pamiętać, że festiwal taki jak ten nie jest adresowany wyłącznie do koneserów. Melomanów będących znawcami muzyki dawnej oczywiście na koncertach nie brakowało. Ale oprócz nich w festiwalowych wydarzeniach uczestniczyły całe rodziny. To właśnie z myślą m.in. o początkujących melomanach wszystkie koncerty poprzedzone były krótkimi wprowadzeniami, dzięki którym poznaliśmy genezę prezentowanych utworów, a także bogate tło historyczno-obyczajowe towarzyszące ich powstaniu. I to właśnie one sprawiły, że występy znakomitych artystów nie były dla nas muzyczną podróżą w nieznane, a pełną pasji wyprawą w przeszłość.

Nie bez znaczenia jest fakt, że trio Overtone z Anną Zawiszą, zespoły Ensemble del Passato, Scepus Baroque i Capella 1547 oraz Katarzyna Wiwer, Christoph Urbanetz i Andrzej Zawisza zaprezentowali publiczności mistrzowskie wykonania, których nie odnajdziemy nigdzie indziej. Barok na Spiszu to niepowtarzalność przeżycia i jedynie udział w takich festiwalach jak ten daje możliwość bliższego poznania muzyki dawnej. Mistrzowskie interpretacje zaproszonych artystów zrobiły na publiczności ogromne wrażenie również ze względu na wyjątkową oprawę koncertów. Ideą festiwalu jest przecież nie tylko popularyzacja wspomnianej muzyki, ale również niezwykłych zabytków polskiego Spisza. W ciągu pięciu festiwalowych wieczorów między 15 a 25 sierpnia gościliśmy w kościele św. Sebastiana w Jurgowie, kościele św. Bartłomieja w Niedzicy, kościele św. Katarzyny w Nowej Białej i kościele św. Stanisława we Frydmanie, a także na niedzickim Zamku Dunajec nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Jeśli wspomnimy przy tej okazji gorący aplauz, który towarzyszył wszystkim koncertom, możemy chyba powiedzieć, że Barok na Spiszu 2019 odchodzi do historii jako udany. Na renomę festiwalu zapracowali wspólnymi siłami jego twórcy i zaproszeni artyści oraz partnerzy, których symbolicznie uhonorowano "Szafranem spiskim" za ich wkład w sukces tegorocznej edycji. Niezwykle ciepłe przyjęcie wielopokoleniowej widowni, a także licznie zgromadzona publiczność podczas zwiedzania spiskich kościołów pokazały również, iż nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, by rozpocząć obcowanie ze sztuką. Wrażliwości nie można co prawda nikogo nauczyć, ale w każdym człowieku ciekawym świata można ją obudzić. Twórcy festiwalu zadbali o to, by melomani cieszyli się pięknem muzyki w miejscach będących ostoją kulturowego dziedzictwo regionu.

W imieniu organizatora - Fundacji Kulturalny Szlak - dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, bez których kolejna edycja festiwalu nie byłaby możliwa. VIII Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2019 zrealizowany został ze środków Województwa Małopolskiego, przy wsparciu Mecenasa: ZEW Niedzica SA oraz we współpracy z Gminą Łapsze Niżne. Festiwalowe działania na Spiszu wsparli również: Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, Muzeum Tatrzańskie, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska i Orle Gniazdo w Sromowcach.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Marszałek Małopolski Witold Kozłowski oraz Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz.

Patroni medialni wydarzenia to Radio Kraków, Pieninyinfo.pl, Tygodnik Podhalański, Podhale Region, Gość niedzielny, TV Podhale, Na Spiszu, Niedzica.espisz.pl, Watra.pl i Małopolskaonline.pl

Kinga Dyndowicz 08.09.2019

 

 

Temat festiwalu Barok na Spiszu 2019 brzmiał:

 

BAROK I EMOCJE

 

Program edycji 2019: 

 

 

15 sierpnia Jurgów, kościół św. Sebastiana 

godz. 18.00 oprowadzanie po kościele ks. Piotr Kosakowski

godz. 18.30 Koncert

 

Mini wykład

Maurycy Raczyński Czy maki kwitną w nocy? Ekspresja francuskiej muzyki barokowej

 

Pod osłoną nocy... czyli kobieta w biblii i nie tylko

 

Overtone (Wrocław):

Anna Zawisza - sopran

Klaudia Matlak - skrzypce barokowe

Julia Karpeta - viola da gamba

Maurycy Raczyński - klawesyn 

 


17 sierpnia, Niedzica, kościół św. Barłomieja

godz. 16.30 oprowadzanie po kościele Elżbieta Łukuś

godz. 17.00 Koncert

 

Mini wykład

Anna Budzyńska, Katarzyna Wiwer Jak teatralność wkradła się do kościoła

 

Sacrum i emocje

 

Ensemble del Passato (Poznań): 

Anna Budzyńska  - sopran

Katarzyna Wiwer - sopran

Maciej Kończak - teorba, gitara barokowa

Henryk Kasperczak - teorba

 


23 sierpnia, Nowa Biała, kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej 

godz. 17.30 oprowadzanie po kościele ks. Tadeusz Korczak

godz. 18.00 Koncert

 

Mini wykład

Katarzyna Wiwer „Maritar o monachar?” Tęsknota za Oblubieńcem

 

Narzeczona czy mniszka? Tęsknota za Oblubieńcem

 

Scepus Baroque (Spisz):

Katarzyna Wiwer - sopran

Adrianna Bujak - Cyran - sopran

Anna Śliwa - skrzypce barokowe

Anna Kowalska - teorba, gitara barokowa

Aleksandra Buczyńska - viola da gamba

Joanna Solecka - klawesyn, pozytyw

Anna Bugajska - recytacja

 


24 sierpnia, Frydman, kościół św. Stanisława

godz. 17.30 oprowadzanie po kościele Piotr Wojtaszek

godz. 18.00 Koncert

 

Mini wykład

Dominika Małecka, Mateusz Małecki: Czy skrzypce potrafią mówić?

 

Ogień i woda - spory małżeńskie

 

Capella 1547 (Leszno)

Dominika Małecka & Mateusz Małecki - skrzypce barokowe

Maria Misiarz - wiolonczela

Anna Firlus - klawesyn

 


25 sierpnia, Zamek w Niedzicy

W tym dniu nie ma zorganizowanego zwiedzania. Zachęcamy do odwiedzenia zamku w godzinach pracy muzeum. 

godz. 19.15 koncert

 

Mini wykład

Andrzej Zawisza Mad songs czyli szaleństwo w Londynie

 

Angielskie "Pieśni szalone" (Mad songs)

 

Katarzyna Wiwer - sopran

Andrzej Zawisza - klawesyn

Christoph Urbanetz - viola da gamba

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na barokowy Spisz!