Scepus Baroque


Scepus Baroque 2014
Scepus Baroque 2014

Scepus Baroque

Scepus Baroque jest zespołem muzyki dawnej, który powstał w roku 2013 jako orkiestra festiwalowa związana z realizacją idei muzycznych realizowanych na festiwalu Barok na Spiszu, od którego zespół wziął nazwę. Jednak życie zespołu nie kończy się jedynie na koncertowaniu festiwalowym. Zespół, występując również poza Spiszem, ma okazję być wizytówką festiwalu przez cały rok. Pomysłodawczynią i animatorką zespołu jest śpiewaczka Katarzyna Wiwer, dyrektor artystyczny festiwalu. Ideą zespołu są wykonania muzyki barokowej pełne energii, świeżości, otwarte na nowe interpretacje i konteksty zgodne z praktyką wykonawczą historycznie poinformowaną. Zespół skupia artystów wysokiej klasy, specjalizujących się w wykonaniach muzyki dawnej. Pierwszym programem zespołu był koncert barokowej muzyki Ameryki Łacińskiej na festiwalu Barok na Spiszu 2013. Dyrektorem artystycznym tego projektu jest Martin Daniel Zorzano, znakomity meksykański muzyk, grający na violone. W programie znalazły się utwory kompozytorów działających na terenach Meksyku, Boliwii i Peru, głównie w XVII wieku: m.in. Gaspara Fernandesa (1566–1629), Jose Marina (ca. 1619–1699), Francisco Lopez Capillasa (ca. 1615 – 1673), Gaspara Sanza (1640–1710). W repertuarze zespołu znalazły się również następujące projekty: Vesperae dominicales, koncerty kościelne oraz canzony Marcina Mielczewskiego (dyr. art Andrzej Zawisza), Jesu, meine Freude – Bach-Buxtehude (dyr. art Andrzej Zawisza), Tilge, Höchster, meine Sünden – odpowiedź Jana Sebastiana Bacha na Stabat Mater Pergolesiego (dyr. art Andrzej Szadejko). Najnowszym programem w repertuarze zespołu jest program poświęcony Mikołajowi Zieleńskiemu – prekursorowi polskiego baroku. Szefem artystycznym tego projektu jest Katarzyna Wiwer. Wszystkie koncerty zespołu są entuzjastycznie odbierane przez publiczność.

29.08.2016

Mikołaj Zieleński – prekursor polskiego baroku

Mikołaj Zieleński, znakomity kompozytor polski przełomu renesansu i baroku, zwany jest ojcem polskiego baroku, a jego kompozycje porównywane są z utworami Giovaniego Gabrielego – najwspanialszego kompozytora muzyki polichóralnej. Jego wszystkie znane kompozycje wydane są w Wenecji w 1611 w zbiorach Offertoria totius anni i Communiones totius anni, zawierającym 113 utworów na cały rok kościelny; oprócz offertoriów i komunii znajdują się tam także antyfony, psalmy, responsoria, motety, pieśni i fantazje instrumentalne. W swych kompozycjach wykorzystywał zarówno zdobycze polifonii renesansowej, jak i wczesnobarokową monodię akompaniowaną, pisząc w stylu weneckim, w którym charakterystyczne było wykorzystywanie efektów przestrzennych i echa. Zespół Scepus Baroque wybrał utwory odpowiadające kolejnym okresom roku liturgicznego, zarówno polichóralne, wielogłosowe Offertoria, jak niezwykle kunsztowne, wirtuozowsko ozdobione Communiones w obsadzie solowej i w duecie z towarzyszeniem organów. W koncercie, oprócz kompozycji Mikołaja Zieleńskiego znalazły się również utworu innych kompozytorów, działających w tej samej dobie w Polsce i w Wenecji – Giovaniego Gabrielego, Adama Jarzębskiego i Franciszka Liliusa. Całość wieńczy wspaniałe, niezwykle kunsztowne 12-głosowe Magnificat. Szefem artystycznym tego projektu jest Katarzyna Wiwer
Wykonawcy:
Scepus Baroque
Katarzyna Wiwer – sopran
Anna Zawisza – sopran
Łukasz Dulewicz – kontratenor
Marcin Liweń – kontratenor
Łukasz Wilda – tenor
Karol Kusz – tenor
Dawid Biwo – baryton
Andrzej Zawisza – bas
Marian Magiera – cynk
Bogdan Piznal, Andrzej Tkaczyk, Bartłomiej Witek – puzony historyczne
Patrycja Domagalska-Kałuża – pozytyw

Program koncertu monograficznego Marcina Mielczewskiego

Podczas III edycji festwalu Barok na Spiszu zespół Scepus Baroque wystąpił z premierowym programem złożonym z utworów Marcina Mielczewskiego, a dyrektorem tego projektu był znakomity klawesynista, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, Andrzej Zawisza, który poprowadził koncert od pozytywu. Na program złożyły się: Nieszpory niedzielne (Vesperae dominicales), koncerty kościelne oraz canzony tego kompozytora.

Program koncertu z barokową muzyką Ameryki Łacińskiej

 Scepus Baroque